Krzyżyk srebrny – niezwykła symbolika

Krzyż to niezwykły symbol w wierze chrześcijańskiej. Niemal na każdym zakątku ziemi odkryto jakieś przedmioty odnoszące się do tego symbolu. Dla katolika to przede wszystkim wyznanie wiary – głównie wtedy, gdy to krzyżyk srebrny na szyi.

Zamiast medalika

Medalik oraz krzyżyk srebrny na naszej szyi to nie tylko wyznanie naszej wiary w Jezusa Chrystusa, ale także wyjątkowy akt odwagi, świadczący o tym, że się jej nie wstydzimy. To, czy zdecydujemy się na noszenie jednego czy drugiego, to nasza osobista decyzja. Nie da się jednak ukryć, że krzyżyk jest bardzo popularny i zdecydowanie częściej wybierany niż medalik. Może jest to związane z jego niezwykłą symboliką, której chyba nie ma już żaden innych znak.

Symbolika krzyża

Jest to niezwykle obszerny temat, ponieważ na przestrzeni wieków dokładano mu wciąż nowych znaczeń, ale jego pierwotne znaczenie nigdy się tak naprawdę nie zmieniło, przynajmniej dla chrześcijanina. Krzyż może być symbolem czterech stron świata, życia i zwycięstwa nad śmiercią. W Nowym Testamencie jest przede wszystkim symbolem śmierci oraz odkupienia, ponieważ Jezus umarł nam nim za nasze grzechy, ale po śmieci również zmartwychwstał – jest to wyjątkowy symbol zwycięstwa życia nad śmiercią oraz zwycięstwa Boga nad szatanem. Wraz z krzyżykiem srebrnym nosimy także nasz własny krzyż, a może nawet kilka, które tylko nam są najlepiej znane, a tym samym stajemy bliżej Jezusa.