Trudno przyjąć kolędę bez zestawu kolędowego

Z roku na rok, po świętach Bożego Narodzenia w wielu parafiach mają miejsce wizyty duszpasterskie, Księża odwiedzają swoich wiernych, ponieważ są zainteresowani ich losem i pragną ich poznać bliżej. Te wizyty duszpasterskie, które nazywane są kolędami, różnie są odbierane przez parafian. Niektórzy nie chcą przyjmować księży, inni kolędę traktują jako przykry obowiązek a jeszcze inni uważają, ze jest to przyjemna wizyta księdza wikarego lub księdza proboszcza.
Ponoć nie ma kolędy bez zestawu kolędowego. Przyjęcie księdza po kolędzie wiąże się z pewnymi tradycjami. Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie stołu, przy którym kolęda się odbywa.

Z czego składa się zestaw kolędowy

Każdy zestaw kolędowy to stojący krzyż, z wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa, dwa świeczniki ze świecami, kropidło. Niektóre zestawy kolędowe dodatkowo mają jeszcze w swoim zestawie miseczkę na wodę święconą.
Zestawy kolędowe są nie tylko funkcjonalnymi elementami kolędy ale także są pewnymi symbolami wizyty duszpasterskiej. Zauważmy, że zawsze podczas kolędy ksiądz zapala świece, kropidłem, zamoczonym w wodzie święconej, święci mieszkanie czy dom a krzyż, stawiany w miejscu centralnym, jest symbolem wiary domowników.

Jakie są zestawy kolędowe?

Niektóre zestawy kolędowe są skromne, wykonane z drewna lub z plastiku. Inne swoim przepychem potrafią zapierać dech. Srebrne lub złote z emaliowanym wypełnieniem wnętrza krzyża, wyglądają niezwykle dostojnie i bogato.