Świeca paschalna

W każdym Kościele paschał odgrywa ważną rolę. Umiejscowiony obok ołtarza przypomina o ciężkiej męce i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jak powinien wyglądać paschał? Gdzie go kupić? Oto kilka wskazówek.

Dewocjonalia

W sklepach z dewocjonaliami można spotkać piękne świece paschalne na dany bieżący rok liturgiczny (o czym świadczy bieżący rok na świecy).  Paschały mogą występować w czterech kolorach oraz w kilku rozmiarach. W wielu Kościołach można spotkać naprawdę duże świece.

Paschał i zawarta na nim symbolika

Każda świeca powinna zawierać określone elementy. Na przodzie świecy powinno znajdować się bowiem po kolei (zaczynając od góry):

ogień na świecy, wosk, litera „A”, rok, krzyż i czerwone gwoździe.

Każdy z nich odnosi się do Jezusa Chrystusa i ważny jest dla nas wszystkich – chrześcijan.

Święta Wielkanocne

Paschał odgrywa ogromną rolę w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. Wszystkie znajdujące się na niej elementy przypominają bowiem o cierpieniu Jezusa na Krzyżu oraz o tym, iż Jezus jest początkiem i końcem naszego życia. Gdziekolwiek jesteśmy, Jezus jest z nami i przy nas. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas świąt.

Również podczas chrztu, rodzice chrzestni odpalają świecę dziecka od Świecy paschalnej. Jest to znak, iż nowy członek witany jest w rodzinę Kościoła. Ogień to symbol nowego życia, o który warto dbać i pielęgnować, by nie zgasł. Dlatego też zapalamy świecę dziecka.